Спорът между Гърция и Великобритания относно връщането на скулптурите от Партенона – в застой, откакто Гърция за първи път официално поиска връщането им в началото на 80-те години на миналия век - най-накрая може да „направи голяма крачка напред", според публикация в издание на списание „Икономист“- „Светът напред до 2025 г.“, както предаде гръцката агенция АНА-МПА. Заглавието на статията е „Да изгубиш мраморните си скулптури“ ("Losing your marbles" включва игра на думи, като “marbles” се използва както за „мраморни скулптури“, така и за „стъклени топчета за игра“ - бел. ред.).
Новият проект на Васко Василев – филмовата премиера на Vasko & The Violin, предизвика голям интерес. Това провокира екипът му да потърси решение за желаещите да видят първи продукцията, затова е обявена нова, допълнителна в клуб Joy Station на 4 ноември, ден преди напълно разпродадената зала 1 на НДК, съобщават от екипа на цигуларя..
Турнето носи името на документалния филм Vasko & The Violin, продуциран от компанията Mad in BG, с автори Лора Крумова, Мария Йотова, и оператора Добромир Иванов. Филмът проследява животът и кариерата на Васко Василев от детството му до днес с богат архивен материал, през образованието му в Москва до последните му ангажименти в Лондон, Испания, Италия, Япония и България.
След София концертите на В
Изложба „Изток – Запад“ с произведения на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера ще бъде представена в „Квадрат 500“.
Откриването е на 26 ноември, съобщават от Националната художествена галерия (НХГ), които са организират експозицията съвместно с „.a/political“.
По думите им в експозицията авторите са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация.
Андрей Молодкин представя поредици от скици с химикалка върху хартия, посветени на едни от най-известните политически затворници на нашето време – Джулиан Асанж и Алексей Навални, починал през февруари тази година в затвор в Русия. Създадени през последните две години, работите директно и безкомпромисно визират съдбата на героите си. Портретите на Асанж – австралийският журналист, интернет активист
Песента "Защо" спечели третото издание на конкурса за нова авторска песен "Мелодията на водата", който се проведе снощи на сцената на Летния театър в град Хисаря. Това съобщиха организаторите на събитието от Сдружение „15 лалета“.
Парчето, което е по текст на Иван Ненков, аранжимент - Георги Милтиядов, музика и изпълнение - Виктория Главчева, взе първа награда на журито, наградата на публиката и тази на Плевенската филхармония. В конкурса участваха общо 12 авторски поп и рок песни, които бяха представени от утвърдени и млади изпълнители под съпровода на Плевенска филхармония.
Професионалното жури, което оценяваше изпълнители беше в състав Маргарита Хранова (председател на журито), Кристина Матеева – музикант и продуцент в БНТ, Орлин Павлов – поп изпълнител и актьор, Костадин Филипов – журналист и поет и проф. Цветан Недялков –
Искам да прегърна всеки един от вас, каза Кичка Бодурова на своите почитатели, изпълнили до краен предел зала 1 на НДК на 11 ноември вечера. С концерт, продължил над два часа и половина, обичаната изпълнителка отбеляза 50 години на сцената.
„След толкова години и след толкова изминати пътища, толкова далеч, от другата страна на планетата, искам да ви благодаря от всяка клетка на моето сърце. Написах следващата песен, когато бях далеч от вас. Тогава бях в една приказна градина и молех вятъра да ме доведе при вас. Благодаря ви, че сте с мен“, каза певицата.
Между изпълненията тя припомняше имената, с които се е срещнала през своята кариера: „Димитър Гетов е един от композиторите, с които съм работила много, както и Развигор Попов, с когото направихме цял албум“. На концерта прозвуча най-нова
В Народния театър „Иван Вазов“ започнаха репетиции на постановката „Оръжията и човекът“ с режисьор Джон Малкович, съобщаватоттрупата.
По думите им Джон Малкович ще предложи на публиката нов поглед върху класическата антивоенна комедия на нобеловия лауреат Бърнард Шоу, която разглежда темите за любовта и човешката природа с характерния за автора остър хумор и социална критика.
„Много се вълнувам, че започвам репетиции в Народния театър. Имам чудесен опит в работата си с български актьори и мнението ми за вас е много високо. Деклан Донелан и Тимофей Кулябин също ми споделиха, че са изключително впечатлени от вашия талант и професионализъм“, е казал на актьорите Джон Малкович, цитиран от екипа на театъра.
В спектакъла участват Ева Тепавичарова, Кремена Славчева, Ирина Митева, Христо Петков, Стоян Пепеланов, Ненчо Костов, Пламен
Според заглавието на онлайн версията „Възстановяването на културното наследство ще продължи напред през 2025 г.“ и, както се казва в статията, „през 2025 г. мраморните скулптури може най-накрая да поемат на път – или поне преговорите за техния статут да направят голяма крачка напред."
Списанието отбелязва, че „много аргументи срещу връщането им са отпаднали", особено след като един от служителите на Британския музей беше обвинен в кражба на почти 2000 антики и продажбата им в eBay, а правителството и музеят са „почти готови" за сделка с Гърция. Има и промяна в общественото мнение, като проучване на YouGov установи, че 49% от британците подкрепят връщането на скулптурите и само 15% смятат, че те трябва да останат.
Британският закон от 1963 г., забраняващ на музея да предава на друг скулптурите, вероятно няма да бъде преразгледан, но в публикацията се твърди, че „председателят на музея Джордж Озбърн и неговият реформаторски настроен нов шеф Никълъс Кулинан подкрепят дългосрочно даване назаем на мраморните скулптури, може би замествайки ги с други антики, взети от Гърция назаем". Британският премиер сър Кийр Стармър, няма да „пречи" на подобно споразумение, се казва още в публикацията.
Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ събра в Ловеч девет творци от цялата страна. Организатори на единадесетото му издание са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“.
Художниците творят в стария квартал „Вароша“. Част от тях са разположили своите импровизирани ателиета сред старинната атмосфера на Янковата къща.
„Това е един чудесен пленер, а за нас, художниците, е прекрасна възможност да излезем от атмосферата на ателието и да дойдем в една съвсем различна, която естествено ни провокира и ни дава възможност да експериментираме. Радвам се че, това е плод на взаимни усилия и доверие. Дано занапред тези прояви продължават“, каза Иван Велчев – Йово от Плевен.
Някои от художниците участват в п
Концерт на фамилия Владигерови ще се състои тази вечер в Шумен. Музикалното събитие е по повод 125-годишнината от рождението Панчо Владигеров, съобщи на брифинг зам.-кметът по образование и култура на община Шумен доц. Виктория Ковчазова.
"Изключително сме щастливи и горди, че посрещаме на територията на нашия град с изключитени музикални традиции фамилия Владигерови. Тази вечер в зала проф. "Проф. Венета Вичева" ще бъдем свидетели на невероятен музикален спектакъл. Входът е свободен", каза доц. Ковчазова.
Екатерина Владигерова, участник в концерта и внучка на Панчо Владигеров, каза, че за наследниците на Владигеров връщането в Шумен винаги е емоционално, като завръщане към корените.
"Ние и четиримата наследници на Панчо Владигеров живеем в Европа, пътуваме много по света, но за наша огромна радост много често се връщаме в Шумен почти всяка година имаме покани
Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.
Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол
Нюйоркска консултантка по изкуствата, съветвала преди време актьора Леонардо ди Каприо и други състоятелни клиенти, призна, че е измамила повече от 10 от тях с 6,5 милиона щатски долара при продажбата на 55 произведения на изкуството, съобщи Асошиейтед прес.
Лиса Шиф, на 54 години, от Манхатън, се призна за виновна пред федерален съд, че е отклонила средства от клиенти в периода от 2018 г. до май 2023 г., за да покрива свои лични и бизнес разходи. Шиф е приела да изплати обезщетение от 6,4 милиона щатски долара. Обявяването на присъдата е планирано за 17 януари. Престъплението, в което е обвинена, предвижда наказание от 20 години затвор, но след споразумение прокуратурата иска наказание от три години и половина до четири години и три месеца затвор.
Според съдебните документи Шиф е мамела клиентите си, като е продавала произведения от техните колекции без да ги информир
Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.
Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.